Úvodní stránka » Polysomnografie » Monitoring spánkové apnoe - Custo Night

Custo Night - diagnostika spánku v nové dimenzi

Proč je diagnostika spánku důležitá?

Monitor spánkové apnoe - Custo NightSpánková apnoe je vážná zdravotní porucha, zasahující 4% mužů a 2% žen. Je charakterizována opakovanou redukcí dýchání během spánku díky kolapsu horních cest dýchacích, způsobuje hlasité chrápání, probouzecí reakce, hypoxemie a zvýšený krevní tlak. Miliony pacientů s apnoickým syndromem trpí nadměrnou denní ospalostí, bolestí hlavy a hypertenzí. Stále více důkazů nasvědčuje tomu, že apnoický syndrom je dědičný a je spojován se vzrůstající nemocností a úmrtností. Spánková apnoe je relativně neznámá s přibližně 15% diagnostikovaných pacientů.

Spánková apnoe mohla být donedávna dignostikována  základě celonočního spánkového vyšetření pouze přímo ve specializovaných spánkových laboratořích. Proto firma Customed GmbH rozšířila nabídku svých diagnostických produktů o nový typ záznamníku pro kardio-respirační polygrafii Custo night jenž představuje malý, mobilní, vysoce výkonný a z hlediska pořizovacích nákladů levný záznamník. Který je samozřejmě doplněn o přehledný diagnostický software s velice intuitivním ovládáním. Pacient tak může být monitorován v domácím prostředí bez dozoru odborného personálu.

Jaké jsou výhody mobilního záznamníku Custo night oproti běžnému laboratornímu monitorování spánku?

Monitoring spánkové apnoeZáznamník Custo night lze díky jeho jednoduchému řešení a ovládaní ideálně využít i v domácí péči. Snímací senzory záznamníku jsou lehce použitelné u většiny pacientů a manipulace s nimi je snadná což umožňuje i více monitorovaných nocí bez asistence odborného personálu. Oproti obdobnému vyšetření prováděnému ve specializovaných spánkových laboratořích odpadá při monitorování v domácím prostředí tzv. "first night" efekt a vyšetření je již při prvním nočním monitorování vysoce kvalitní a věrohodnější. 

Záznam

Již ve standartní výbavě má záznamník Custo night možnost monitorování veškerých veličin potřebných pro kardio-respirační polygrafii. Jsou jimi zejména srdeční frekvence, saturace, dechová křivka a poloha těla. Tyto signály mohou být simultánně a nepřetržitě monitorovány během celého spánku pacienta. Záznamník lze použít pro záznam až sedmi monitorovaných nocí. Volitelným příslušenstvím je čidlo pro abdominální pohyby hrudníku. 

Vyhodnocení pomocí diagnostického programu

Custo Night - report 1 Custo Night - report 2 Veškerá zaznamenaná data jsou pomocí USB kabelu přenášena ze záznamníku do počítače, kde mohou být jednoduše analyzována a vyhodnocena. Obslužný program má velice jednoduché ovládání a lze pomocí něj sestavit přehlednou výslednou zprávu. 

Technická data

záznamník custo night

 • SpO2: ± 2%, 70% < SpO2 < 100%, vzorkování 1/s
 • pulsová frekvence: chybovost ± 2%, měřící rozsah 20-300 úderů/min, vzorkování 1/s
 • pulsová vlna (pletysmogram): vzorkování 50/s
 • dechová křivka: vzorkování 50/sCusto Night 3D report
 • pozice těla: záznam 5ti rozdílných pozic těla
 • záznamová paměť:  128 - 512 MB
 • perioda záznamu: 7 dní v týdnu, 8 hodin denně
 • komunikace přes USB port
 • délka přenosu: cca. 40s pro 8 hodin záznamu
 • napájení: 2x baterie (AA/LR6)
 • rozměry 11,0 x 6,2 x 2,8 cm
 • hmotnost cca 150g

 

TOPlist